Historie a úspěchy

Celosvětově vedoucí alternativa pohonné hmoty

Zkapalněný plyn pro pohon automobilů celosvětově je nejvíce rozšířené alternativní palivo: Asi 10 milionů vozidel jezdí s pohonem na zkapalněný plyn. Poprvé byl zkapalněný plyn pro pohon automobilů použit v roce 1920 v Americe. V šedesátých letech dospěla tato technologie do Evropy; v maximálním rozsahu se zkapalněný plyn používá teprve od osmdesátých let.

Zde u nás se LPG od té doby těší pozornosti stále většího množství nadšených příznivců. Hlavními důvody pro rostoucí oblibu LPG jsou přirozeně příznivá cena za litr paliva a šetrnost k životnímu prostředí.

Česká republika patří k zemím s dlouhou tradicí používání LPG jako paliva pro pohon motorových vozidel. Spotřeba LPG v dopravě v ČR je v posledním desetiletí poměrně stabilní, osciluje v intervalu 80 až 90 kt ročně. LPG jako palivo je v ČR zvýhodněno nižší sazbou spotřební daně. Odhaduje se, že je v tuzemsku provozováno okolo 170-200 tis. vozidel s LPG zástavbou, prakticky výhradně v kategorii osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel.
Pohon LPG v největší míře využívají vozidla staršího data výroby - Š 120, Š Favorit a Š Felicia. Nutno konstatovat, že přestavby i těchto starších vozidel, které často nejsou vybaveny katalytickým konvertorem výfukových plynů, jsou z hlediska pozitivních dopadů na životní prostředí velmi žádoucí. V ČR existuje velmi kvalitní infrastruktura čerpacích stanic LPG, jedna z vůbec nejhustších v Evropě, s dojezdovou vzdáleností nepřesahující 100 km.

Ze strany EU a v mnoha sousedních zemích je cenově příznivá a z hlediska životního prostředí šetrná alternativa výslovně doporučena a v zemích Evropy se již dávno etablovala.

AUTOGASMUSIL, Pod Vlekem 33, 56401 Dlouhoňovice, Žamberk okr. Ústí nad Orlicí, tel: +420 777 651 203, e-mail: info@lpgmusil.cz
Copyright © 2012 AUTO GAS MUSIL, Všechna práva vyhrazena
Created by UpFront